Aktuality

01.10.2021

Na důchody má každá strana jiný recept

Na stropu pro odchod do penze se politici ale shodnou.

Před volbami se v rámci svých programových slibů politici shodují, že by důchody měly růst. V dalších ohledech už taková shoda ale nepanuje. Otázka penzí je složitější, problematická je zejména příjmová stránka a s ní související dlouhodobá neudržitelnost českého důchodového systému. Posun věkové hranice pro odchod do důchodu nad aktuálních 65 let ale strany ve svých programech nepodporují.

Pravicová vláda počátkem minulého desetiletí prosadila úpravy důchodového systému s důrazem na to, aby si lidé na svou penzi spořili sami. Jenže pozdější levicový kabinet její principy zredukoval. (O zrušení druhého pilíře jsme psali zde.)

Otázka tedy je, zda a jaké budou penze dnešních čtyřicátníků a padesátníků, protože každoročním ukrojením 30 % státního rozpočtu již tak hluboce zadlužený systém nezachráníme a reforma je více než nutná.

Generace dnešních školou povinných dětí má svou penzijní budoucnost ještě více nejistou, pomoci jim k důstojnějšímu stáří můžete třeba dětským penzijkem. A co slibují jednotliví politici před blížícími se volbami? Dozvíte se to ze souhrnu debaty o penzích na webu České televize.

další články