Aktuality

05.04.2024

Opozice by si půjčila peníze od účastníků penzijka

Ekonomům se myšlenka nelíbí.

Místopředseda opozičního hnutí ANO 2011 Karel Havlíček navrhuje, aby se státní projekty, jako je třeba výstavba nových jaderných bloků či infrastruktury, financovaly penězi vypůjčenými z penzijních fondů. Stát bude na investice potřebovat zhruba bilion korun. Část vládní koalice včetně premiéra Petra Fialy se k nápadu staví vstřícně, ekonomové jsou však spíše skeptičtí. Informoval o tom portál Novinky.cz.

Mluvčí Asociace penzijních společností ČR Jan Sedláček ale v České televizi upozornil, že případná půjčka státu od účastníků penzijka by musela být v první řadě výhodná právě pro účastníky penzijka, protože se jedná o jejich úspory a investice.

ANO přišlo i s dalším návrhem. Jde o staronový druhý pilíř penzijního systému, který ale, jak si všímá Aktuálně.cz, právě ANO v Sobotkově vládě spolu s dalšími členy tehdejšího kabinetu zrušilo. K němu, a tedy i k navrhované povinnosti zaměstnavatelů přispívat svým pracovníkům na důchod, se na stránkách CNN Prima News vyjádřil také Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR: „Povinný zaměstnavatelský příspěvek je určitě téma k diskuzi, ale aby mohl v praxi fungovat, je třeba vyřešit klíčovou otázku – jakou kompenzaci za to zaměstnavatelé dostanou. Pokud žádná nebude nebo nebude dostatečná, bude to ve výsledku znamenat pouze to, že zaměstnavatelé přenesou břemeno na zaměstnance a z povinného příspěvku zaměstnavatele se stane povinný příspěvek zaměstnance. Navíc je otázka, jak do takového systému zapojit OSVČ.“

další články