Aktuality

14.06.2024

Penzijko: změny v zákonech i vyšší využívání předdůchodu

Předdůchod jako jeden z hlavních benefitů láká účastníky nového penzijka, média přibližují také novinky v legislativě.

Až pět let před důchodem můžete odejít do takzvaného předdůchodu, benefitu nového penzijka DPS. Účastníci jej obvykle využívají v situaci, kdy před nástupem do starobního důchodu už nemohou sehnat práci nebo když kvůli úbytku fyzických sil už zkrátka pracovat nemohou.

Jak informují Novinky.cz, předdůchod nabývá na důležitosti zvláště v souvislosti s důchodovou reformou, která má posouvat důchodový věk nad hranici 65 let. Na rozdíl od předčasného důchodu přitom nebude mít takový účastník trvale a nemálo krácený starobní důchod od státu. „Zásadní výhodou oproti předčasnému důchodu pak je, že se do výpočtu řádného starobního důchodu dané období počítá jako vyloučená doba pojištění, takže nesnižuje osobní vyměřovací základ,“ upozornil Jan Sedláček z Asociace penzijních společností ČR.

Legislativci připravili na tento rok změny penzijka ve dvou vlnách, ta druhá se uskuteční již od příštího měsíce. Pondělí 1. července bude dnem, od kterého vám stát začne na penzijko měsíčně přidávat až 340 Kč. O tom, jak na to, a také o dalších penzijních změnách tohoto období informoval deník Metro.

další články