Aktuality

09.02.2024

Spořící důchodci bez státních příspěvků až za půl roku, zatím není důvod k panice

Některé penzijní společnosti se rozhodly jim příspěvky kompenzovat.

Od 1. července už nebude chodit státní příspěvek těm účastníkům penzijka, kteří pobírají starobní důchod (psali jsme zde).
A to ani v případě, že si na svůj penzijní účet budou ukládat alespoň 500 Kč, což je od stejného data minimální úložka pro splnění podmínky jeho čerpání (psali jsme zde). Do té doby, tedy do 30. června 2024, doporučujeme spořit jako dosud – obě novinky vstoupí v platnost opravdu až s druhou polovinou tohoto kalendářního roku. U spořících důchodců může dojít ke ztrátě motivace, nicméně některé penzijní společnosti se rozhodly, že za určitých podmínek tento finanční výpadek svým klientům pokryjí. Informoval o tom například portál Peníze.cz zde.

Ze spořících starobních důchodců bez státního příspěvku, kteří se rozhodnou z III. pilíře odejít, vzniknou tři skupiny, přičemž dvě z nich mohou o část nebo o všechny prostředky z penzijka přijít:

— Ti, kteří za sebou budou mít k 1. červenci méně než dva roky spoření (tedy méně než 24 odeslaných měsíčních úložek na penzijko), by v případě ukončení penzijka přišli úplně o všechny peníze, tedy i o své vklady.

— Ti, kdo v celkovém součtu na svou aktuální smlouvu posílali úložky méně než pět let (tedy poslali méně než 60 měsíčních úložek), by v případě ukončení přišli o již obdržené státní příspěvky.

Proto oběma skupinám doporučujeme alespoň stovku (minimální měsíční zákonný vklad na penzijko) měsíčně ukládat do doby, než splní podmínku 5 let spoření. Pak budou mít v případě ukončení penzijka splněnou podmínku pro čerpání (tou druhou je věk alespoň 60 let) a mohou si zažádat o výplatu. Pokud to bude alespoň desetiletou pravidelnou měsíční rentou, bude to bez jakýchkoliv sankcí.

další články