Aktuality

19.12.2023

Předplaťte si penzijko z ročních odměn

Do konce tohoto roku také můžete optimalizovat své daně.

S koncem roku na webu APS ČR téměř pravidelně informujeme o tom, jak v tomto období můžete pracovat se svým penzijkem. Letos ale s velkou změnou. Jako tradičně můžete do konce prosince na svůj účet vložit jednorázovou platbu, a pokud se v součtu za rok 2023 dostanete (případně jste se již díky svým úložkám v průměru vyšším než 1000 Kč měsíčně dostali) nad 12 000 Kč, týká se vás daňové zvýhodnění. Ale pozor, jedná se pouze o vámi uložené peníze, státní příspěvek si při výpočtu daňového základu do výše úložky nezapočítáváte. Maximální možná suma pro odpočet je letos ještě 24 000 Kč.

Zásadní změna se týká možnosti předplacení celoročních úložek z vánočních odměn, které možná dostáváte. Tradičních 12 000 korun ale na nejvyšší státní příspěvek pro rok 2024 už stačit nebude. Pokud Senátem schválený sněmovní tisk 474 podepíše prezident a bude vydán ve Sbírce zákonů do letošního Silvestra, na druhých šest měsíců roku 2024, tedy červenec až prosinec, už pro nejvyšší státní příspěvek musíte poslat alespoň měsíčních 1700 Kč. Státní příspěvek za tuto sumu je samozřejmě vyšší, a to 20 % z částky, tedy 340 Kč.

O každé mimořádné nebo jiné než nasmlouvané úložce ale určitě svou penzijní společnost informujte mailem či telefonicky!

další články