Aktuality

08.12.2023

Změny v penzijním spoření od roku 2024

Nová pravidla ještě musí projít Senátem a počkat na podpis prezidenta.

Po zveřejnění ve Sbírce zákonů budou platit u spoření na stáří s penzijkem nová pravidla – ať už u toho starého, tedy penzijního připojištění, nebo u nového doplňkového penzijního spoření. Zvýší se státní podpora, a to až na 340 Kč, a kdo si naspoří měsíčně méně než 500 korun, o příspěvek přijde. Deník.cz zveřejnil seznam novinek, které nás v penzijku od ledna a července příštího roku čekají.

Důležité je mít na paměti, že nejen zrušení příspěvků důchodcům, ale i jejich nová výše pro všechny účastníky penzijka začne platit právě až v červenci 2024 (více informací najdete zde). Od ledna by měly vstoupit v platnost všechny ostatní změny.

Deník.cz ve svém článku shrnuje, proč vláda pravidla systému spoření na stáří mění, jak se bude výše státního příspěvku upravovat, kdy si budou lidé moci bez sankce vybrat vložené prostředky, jak se bude změna nových pravidel týkat současných seniorů, s čím se budou muset spořící penzisté smířit či jaké uspořené prostředky si lidé budou moci odečítat z daní.

další články