Aktuality

28.11.2023

iDnes.cz: Na důchodce spořící v penzijku se chystá past

O peníze mají přijít starobní důchodci, kteří mají smlouvu méně než pět let.

Portál iDnes.cz informuje o tom, že novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili víc. Nicméně milion seniorů, kteří si v penzijku spoří i po odchodu do důchodu, o státní příspěvky přijde. I s jejich zhruba 150 miliardami korun je vláda vyžene ze systému.

Ještě horší je ale to, že zhruba čtvrt milionu z nich postaví stát do velmi nepříjemné pozice: na jedné straně jim sebere možnost čerpat státní příspěvky, na druhé jim ale neumožní systém opustit, aniž by je za to nepotrestal.

Jednou ze dvou podmínek pro jednorázové vyrovnání je totiž minimálně 5 let spoření. K 1. 7. 2024 ale tuto podmínku nebude splňovat čtvrt milionu penzistů. Takže pokud budou chtít systém opustit, dostanou jen tzv. odbytné – stát jim sebere všechny státní příspěvky, které jim za dobu jejich spoření poslal,“ vysvětluje Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.

Ještě hůře ale na tom budou ti, kteří by chtěli systém opustit, ale nebudou mít ještě splněné dva roky spoření. A takových bude k 1. 7. 2024 v systému zhruba 80 tisíc. Pří ukončení smluv kratších dvou let totiž účastník nedostane vůbec nic. Tedy ani své vlastní peníze, které si do penzijka již poslal.

Férovým řešením situace je zavedení pětileté ochranné lhůty, která umožní lidem s již uzavřenou smlouvou dospořit za dohodnutých podmínek,“ uzavírá Aleš Poklop.

Celý článek z webu iDnes.cz naleznete zde.

další články