Aktuality

20.10.2023

Co nás v penzijku čeká?

Příští rok možná přinese změny, ten letošní rekordní zhodnocení.

Portál Měšec.cz se ve svém dnešním článku věnuje budoucnosti penzijka. Penzijním fondům se letos daří a po loňských propadech, které způsobila zejména válka na Ukrajině a energetická krize, vyrazily fondy na cestu vzhůru. Nejlépe se dařilo dynamickým fondům, jejich výnos by se mohl do konce letošního roku vyšplhat až na 20 %.

Od roku 2024, i když zatím není nic schváleno, se penzijní spoření zřejmě změní. Příspěvky od státu budou vzhledem k dosavadním úložkám nižší než dnes, na druhou stranu bude možné získat více, pokud budete ochotni sáhnout hlouběji do kapsy. Nyní na nejvyšší příspěvek od státu stačí tisícovka, nově to může být ale 1 700. Příspěvek pak bude o 110 Kč vyšší.

Peníze, které si posíláte do penzijního spoření, si můžete za určitých podmínek odečíst od daňového základu. Nejvýše si nyní můžete ročně odečíst 24 000 Kč, ale až z plateb, které přesahují celkovou roční platbu 12 000 Kč. Jinými slovy, za peníze, které si posíláte do výše 1 000 Kč, vás stát odmění státním příspěvkem, a na částky, které si pošlete nad tento rámec, můžete uplatnit daňové zvýhodnění. Od příštího roku se částka odměňovaná státním příspěvkem zvýší na 1 700 Kč, takže se posune i hranice, od které budete mít nárok na daňové zvýhodnění. Odečíst ze základu daně si budete moct peníze, které překročí částku 1 700 Kč.

Detaily nabídl portál Měšec.cz.

další články