Aktuality

29.09.2023

Investice do akcií v novém penzijku

Akcie obvykle vynášejí nejvíc, jsou ale i nejvíce rizikové.

A právě od toho, jaký máte osobní přístup k riziku, se vše odvíjí – kdo riziko podstupovat nechce, investuje v penzijku konzervativněji (např. ve vyvážených fondech, kde jsou akcie i dluhopisy zastoupeny zhruba 50 : 50). Kdo je ochoten akceptovat občasné výkyvy výnosu a riziko podstoupí, může sice v době krize sledovat, že se výnos dostal do červených čísel, odměnou mu pak ale jsou léta, kdy se trhům daří a výnosy letí nahoru. A takových let bývá v dlouhodobém horizontu více než těch, kdy se nedaří. Průměr výnosů pak ukazuje vysokou výhodnost dynamické strategie.

Akciové (dynamické) fondy nového penzijka v minulosti vydělaly i kolem 20 % ročně, během krize způsobené pandemií a válkou na Ukrajině se dostávaly do minusu. V celkovém součtu ale byly tyto fondy jediné, které dokázaly porazit i inflaci. A to nejen tu v řádu nižších jednotek, na kterou jsme byli zvyklí před covidovým rokem 2020, ale i tu loňskou dvoucifernou. Investicí do akcií prostřednictvím penzijka, tedy investicí do dynamických fondů nového doplňkového penziního spoření DPS, vyděláte ročně v průměru 6 %. Tento typ fondů nabízí každá z devíti penzijních společností, které na našem trhu působí.

O tom, že i tyto rizikovější investice lze u penzijních společností zajistit proti prodělku, informuje portál Seznam médium.

další články