Aktuality

01.09.2023

V roce 2025 bude většina lidí v penzijku investovat, ne spořit

Prezident APS ČR Aleš Poklop o budoucnosti českého penzijka.

Magazín Profi poradenství a finance cituje ve svém článku prezidenta Asociace penzijních společností ČR. Ten se vyjádřil k budoucnosti penzijního připojištění (staré penzijko) a doplňkového penzijního spoření (nové penzijko, které funguje od roku 2013): „Ke konci roku 2025 už bude většina lidí v penzijku investovat, ne spořit. Je potřeba především mladým lidem stále vysvětlovat výhody dlouhodobého investování,“ říká Aleš Poklop. Ve starém, velmi konzervativním penzijku totiž účastníci peníze ukládají převážně do dluhopisových fondů, a zhodnocují je tedy spořením. V novém penzijku, které již umožňuje investovat do akcií, jsou účastníci spíše investory.

Vzhledem k tomu, že do starého penzijka se od roku 2013 již nedá vstupovat, lidé jej postupně opouštějí a začínají své naspořené prostředky čerpat, a také vzhledem k tomu, že do nového penzijka vstupují noví účastníci (jen letos téměř 100 tisíc), budou již za dva roky počty účastníků obou typů penzijka vyrovnané. A ke konci roku 2025 dojde k tomu, že většina lidí, kteří mají penzijko, bude v novém penzijku, tedy bude investovat v DPS.

Článek také zmiňuje plánované vládní změny. K možné úpravě penzijka, kdy by spořícím starobním důchodcům již neměl být přiznáván státní příspěvek, APS ČR upozorňuje, že pokud by chtěli penzijko opustit, není třeba penzijko ukončovat hned. Tím by se účastníci připravili o státní příspěvky do doby, než zákon případně vstoupí v platnost. Nastane-li vůbec taková situace, je nejpravděpodobnější, že to bude až od 1. července 2024.

Magazín Profi poradenství a finance výstup zveřejnil toto pondělí na straně 52.

další články