Aktuality

11.08.2023

Novinky.cz: Předčasná penze se už nevyplatí

Využijte raději benefit nového penzijka v podobě předdůchodu!

Od podzimu už nebude odchod do předčasné penze tak finančně výhodný jako v minulém roce. Poslanci totiž schválili omezení jeho výrazného zvýhodnění. Ministerstvo práce a sociálních věcí loni na podzim samo upozornilo na to, že odchod do předčasného důchodu je nezvykle výhodnější než nástup do důchodu řádného. A to díky mimořádným valorizacím v důsledku vysoké inflace. Státní rozpočet teď bude platit za jejich odchod miliardy korun.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) oznámil lednové navýšení důchodů o cca 400 Kč. Z toho se dá usoudit, že předčasný důchod k 31. prosinci 2023 nebude tak výhodný jako k 1. lednu 2024. Kdo se tedy chystá do řádného důchodu, může být podle předběžných dat v klidu. O situaci informovalo Právo a Novinky.cz zde.

Pro účastníky nového penzijka DPS tak zůstává jistotou pro období mezi koncem pracovního života a nástupem do důchodu tzv. předdůchod, benefit penzijka, který můžete čerpat podle své vůle 2–5 let a nezkracujete si nenávratně svůj budoucí starobní důchod. Detaily k předdůchodu naleznete zde.

další články