Aktuality

21.07.2023

Jde uložit peníze na penzijní účet zpětně?

Jak je to s předplácením a doposíláním úložek penzijka.

Penzijko si můžete – třeba z vánočního bonusu – předplatit na celý příští rok. Svou penzijní společnost (která to je?) o tom ale informujte a na rozvrhu úložek se domluvte. Je to důležité kvůli tomu, aby vám byl ke každému měsíci přiznán odpovídající příspěvek od státu.

Abyste jej vůbec dostali, musíte si ukládat alespoň 300 korun měsíčně (tato „spodní“ hranice bude pravděpodobně v blízké budoucnosti změněna na 500 Kč). Nejvyšší státní příspěvek získáte, když si uložíte aspoň 1000 korun měsíčně. Nově bude předpis pravděpodobně nastaven na 1700 Kč a s tím se samozřejmě zvýší i maximální státní příspěvek – nově bude místo 230 Kč příjemných 340 Kč. Pravidla jsou a budou stejná jak pro staré transformované fondy (staré penzijní připojištění), tak pro nové účastnické fondy (doplňkové penzijní spoření).

Podmínkou pro získání příspěvku za daný měsíc je ale poslání a připsání vaší úložky na penzijní účet do posledního dne měsíce. Zpětně tedy státní příspěvky doposlat nejdou – když pošlete na konci kvartálu tři tisícovky a máte nasmlouváno ukládat 1 000 Kč měsíčně, dostanete 230 Kč. Státní příspěvek bude tedy připsán pouze za poslední měsíc – ten, ve kterém jste úložky poslali.

Když tedy chcete poslat čtvrtletní platbu, musí to být během prvního měsíce daného čtvrtletí, nikoliv až na konci kvartálu. Penzijní společnost by státní příspěvek za dva již uplynulé měsíce nárokovat nemohla.

Jiná situace je u daňových úlev. Vše, co si za rok naspoříte přes 12 tisíc Kč, si můžete odečíst od základu daně. A to do roční výše 24 tisíc Kč. Když se tedy na konci roku rozhodnete si do penzijka peníze „dosypat“ kvůli této výhodě, jde to, státní příspěvky vám ale stát zpětně nevyplatí. Více v článku portálu Peníze.cz.

další články