Aktuality

16.12.2022

Čeká penzijko, jak ho známe, poslední rok?

Od roku 2024 chystá vláda změny.

Stát z naprosto pochopitelných důvodů chce, aby si lidé spořili na důchod také sami. A podpořit se je chystá rozšířenou nabídkou možností od začátku roku 2024. Například výhodným odpočtem z daní. Fondy by také mohly podle návrhu investovat odvážněji, což by pro účastníky znamenalo na jednu stranu možnost vyššího zhodnocení, na druhou stranu samozřejmě i vyšší riziko.

Největší otazník ale zatím visí nad změnou výše státního příspěvku u doplňkového penzijního spoření. Má se totiž zvýšit (podle vlády), ale také výrazně snížit. Jak to jde dohromady? Nejvyšší příspěvek by měl být 270 Kč. Tedy o 40 Kč více než za současného stavu, jenže k úložce už ne tisíc, ale 1 500 Kč. A k tisícovce, ke které nyní od státu dostanete 230 Kč, by se od roku 2024 posílalo už jen 180 Kč. Sazba pro státní příspěvky by totiž měla být jednotných 18 %. Dosud se pohybovala mezi 23 a 30 %.

Reálné ponížení procentní sazby pro státní příspěvek je podle Asociace penzijních společností ČR problém. „Samotné sjednocení procentuální výše pro všechny úložky je správné a vítáme ho, produkt bude přehlednější. Zásadním problémem je navrhovaná výše příspěvku. To by v reálu pro většinu aktuálně spořících účastníků znamenalo nominální snížení státního příspěvku, což bude působit demotivačně,“ říká Aleš Poklop, prezident APS ČR. Proč? Například proto, že podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2017 byl státní příspěvek největší motivací lidí k tomu, aby si na stáří na své účty u penzijních společností odkládali. Jako nejdůležitější ho tehdy označila více než polovina respondentů.

O dalších navrhovaných změnách informoval portál Ekonom.cz.

další články