Aktuality

10.06.2022

Při dočasném propadu penzijko nerušte

U penzijka je důležitá dlouhodobost. Z propadu se opět vrátí k výnosům a ty budou převládat.

Portál iDnes.cz v rozhovoru s prezidentem APS ČR Alešem Poklopem informoval o situaci, kterou nyní zažívá celá ekonomika, a tedy i penzijní spoření. Světové trhy reagovaly na dění kolem období prvního kvartálu tohoto roku propadem – ovlivnila je postcovidová situace, energetická krize, stoupající inflace i válka na Ukrajině.

Stále platí, že penzijko je dlouhodobý produkt, ideálně na více než 30 let. Tedy pro většinu ekonomicky aktivního života. Během něj se doporučuje zvolit alespoň vyváženou, lépe však ale dynamickou strategii. Každá z nich během celého spořicího horizontu projde výnosy i propady, ale výnosy z principu převládají, ztrátová období rozmělní a celkově spoření vykáže zisk. Za téměř deset let doplňkového penzijního spoření to je u dynamických fondů po odečtení inflace 4,4 %

    (včetně inflace je to 6,4 %, inflace v průměru činila 2 %). Až v situaci, kdy se účastník blíží splnění podmínek pro výběr penzijka – tedy zbývá mu méně než deset let spoření –, by měl přejít do konzervativních fondů, aby se v době výběru vyhnul nečekanému propadu.

    V případě, že se účastník (podobně jako čtenářka iDnes.cz) rozhodne vstoupit do penzijka spíše na jednotky než desítky let, je na osobním zvážení a posouzení, jakou strategii zvolit. Rizikovější dynamická strategie znamená pro dlouhodobě spořící vyšší výnos než méně riziková vyvážená strategie. Konzervativní strategie PKF obvykle neporáží ani inflaci. Záleží tedy na tom, jaké riziko je účastník ochoten podstoupit. K posouzení může pomoci graf vývoje všech strategií za celou dobu fungování nového penzijka.

další články