Aktuality

22.04.2022

Náročné profese dřív do penze?

Nová „důchodová komise“ se sešla nad reformou.

Nově sestavený poradní orgán, který vláda zřídila kvůli důchodové reformě, se poprvé sešel před Velikonocemi. Marian Jurečka, pod jehož ministerstvo práce a sociálních věcí „důchodová komise“ spadá, vyslovil podporu tomu, aby lidé přijali více zodpovědnosti a aktivněji si spořili na důchod. Celý poradní tým by měl mimo jiné zhodnotit návrhy předešlých komisí Danuše Nerudové a Martina Potůčka. Důchodovou reformu se podaří uskutečnit jen v případě, že se najdou dodatečné – tedy zejména daňové – příjmy důchodového systému.

Vláda cílí na podporu rodinné politiky a odměnu za výchovu další generace, která má v budoucnu důchodový systém financovat. Zkrátit by se měla doba pojištění pro dosažení nároku na starobní důchod. Počítá se také s podporou dřívějšího odchodu do penze pro lidi pracující v náročných profesích.

Za každých deset let odpracovaných v náročné profesi by se zkracoval důchodový věk o jeden rok, informuje portál iDnes.cz. Náklady by nesli z větší části zaměstnavatelé. Novinka by se týkala lidí vykonávajících těžkou fyzickou práci nebo vystavených extrémnímu hluku, ale také například vysokým teplotám.

Stále je tedy důležité myslet i na vlastní spoření na stáří, v novém penzijku měsíčně ukládejte alespoň tisícovku a dosáhnete na maximální státní podporu!

další články