Aktuality

08.04.2022

Vzniká nová „důchodová komise“

Ministr Jurečka sestavil poradní tým pro oblast penzí.

Nový tým ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) bude mít na starosti, aby do budoucna zabezpečil adekvátní důchody a zároveň stabilitu i dlouhodobou finanční udržitelnost důchodového systému, a to prostřednictvím důchodové reformy. Ministr chce, aby byl důchodový systém nově pro současné i budoucí důchodce srozumitelný a aby měl každý představu o tom, kolik bude přispívat a kolik bude čerpat.

Nový tým se skládá z ekonomických odborníků a zástupců politických stran (celé jeho složení naleznete například na webu Peníze.cz zde).

Ministr připomněl, že český důchodový systém zažije s ohledem na demografický vývoj největší nápor po roce 2040. Chce jej proto stabilizovat dodatečnými příjmy. Reforma by také měla zkrátit potřebnou dobu pojištění pro dosažení nároku na důchod, a to na 25 let. K uskutečnění důchodové reformy se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení.

Zároveň se na penzi neváhejte zajistit i soukromě, a to prostřednictvím doplňkového penzijního spoření. Téměř 17% zhodnocení v dynamických fondech za loňský rok potvrdilo, jak si můžete s penzijkem na stáří přilepšit.

další články