Aktuality

27.12.2021

Daňová optimalizace

Penzijko je podporováno státem, například možností uplatnění daňového odpočtu.

Nejen státní příspěvek ve výši až 230 Kč měsíčně k měsíční úložce je státní podporou penzijka, tedy doplňkového penzijního spoření (tzv. účastnické fondy) a penzijního připojištění (tzv. transformované fondy).

Daňový základ si za letošek můžete snížit až o 24 000 Kč v případě, že splníte zákonné podmínky. Daňový odpočet (nezdanitelná položka) se uplatňuje vždy za celý kalendářní rok, zaměstnanci uplatňují daňový odpočet v ročním zúčtování daně a OSVČ v daňovém přiznání.

Pro účely daňového odpočtu se hodnotí vklady nad 1 000 Kč měsíčně, a to pouze vlastní. Příspěvek zaměstnavatele tedy pro tento účel využít nelze. Pokud jste na rodičovské dovolené a nemáte žádný zdanitelný příjem (i když si posíláte na penzijko úložku přes 1 000 Kč měsíčně), na daňovou úsporu nedosáhnete. A to právě proto, že nemáte žádné zdanitelné příjmy a neplatíte žádnou daň z příjmu. Podobně jako studenti uplatňující roční slevu na poplatníka a neplatící daň z příjmu.

Případem, kdy na výhodu také nedosáhnete, je poslání částky přesahující 12 000 Kč za rok do své penzijní společnosti až v roce následujícím.

Příklady přinesl portál Finance.cz zde.

další články