Aktuality

19.11.2021

Jak ovlivní tzv. náhradní doba pojištění nárok na důchod?

Loni ČSSZ přijala 61 994 žádostí o starobní důchod, z toho jich 6 410 zamítla.

Odchod do důchodu není povinnost, ale vaše právo, a tak si o něj musíte sami požádat. Hlídejte si tedy své odpracované roky, i když máte do penze zdánlivě daleko. K získání starobní penze od státu musíte splnit dvě podmínky: dosáhnout požadovaného věku a mít potřebnou dobu pojištění.

Lidé narození po roce 1971 aktuálně dosáhnou důchodového věku všichni stejně, a to v 65 letech (muži i ženy). U žen narozených přímo v roce 1971, které měly alespoň pět dětí, se ještě naposledy tento aspekt zohledňuje a mohou do důchodu o čtyři měsíce dříve.

Každý den, kdy jste chodili do práce, se vám do potřebné doby pro nárok na důchod počítá, pokud vás zaměstnavatel k pojištění přihlásil a řádně platil odvody. Dále se počítá neprofesionální služba v ozbrojených silách, stejně jako náhradní civilní služba. A také studium po 18. roce života v délce šesti let, ale pouze do konce roku 2009. Péče o dítě do jeho čtyř let se započítává ženám i mužům, vždy ale jen tomu, kdo rodičovskou absolvoval. Náhradní dobou pojištění je také doba péče o osobu na pomoci závislou.

Detaily k problematice přinesl portál iDnes.cz zde.

další články