Aktuality

06.08.2021

Bez reformy čekám pokles penzí, říká Nerudová

Ekonomka a předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová o reformě penzí.

Důchody jsou skutečně nízké, a pokud nedojde na penzijní reformu, v budoucnu mohou začít klesat, domnívá se předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová. Už nyní je důchodový systém v deficitu a obrovský problém má nastat mezi lety 2040 až 2050 kvůli stárnutí obyvatelstva. Aktuálně ČR dává ročně na penze 8,3 procenta HDP. Po roce 2040 to může být až o pět procent více.

Náklady na penzijní systém by činily 13 procent HDP. To je roční nárůst o 300 miliard korun. A tyto peníze budeme muset někde vzít. Takže pokud nebudeme chtít zemi nadále zadlužovat, buď omezíme jiné výdaje státního rozpočtu, nebo zvýšíme příjmy, tedy daně.

Nedojde-li na důchodovou reformu, nemusí být podle Nerudové již v takovém rozsahu dostupná například bezplatná zdravotní péče či bezplatné školství. Důchodová komise podle ní ukázala, co by mohlo nastat bez důchodové a s ní související daňové reformy.

Na penzi se proto neváhejte zajistit i po vlastní ose, tedy doplňkovým penzijním spořením. Za uloženou tisícovku vám stát měsíčně přidá 230 Kč! Rozhovor s Danuší Nerudovou přinesla MF Dnes poslední červencový pátek.

další články