Aktuality

21.05.2021

K penzijku chystá stát další účet. Je skoro stejný, ale nedostanete k němu žádný státní příspěvek

Důvod k pořízení tzv. účtu dlouhodobých investic redakce Peak.cz nenašla.

Vláda Andreje Babiše (ANO 2011) novelizuje zákon o kapitálovém trhu. Jeho součástí má být od ledna 2022 účet dlouhodobých investic (ÚDI). Redakce ekonomického portálu Peak.cz zjišťovala, zda bude mít smysl si ÚDI pořizovat.

Tento nový produkt je postaven na principu rizikovějšího investování za cenu daňových úlev a s penzijkem má mnoho shodného. Oba produkty umožňují investovat do akcií i dluhopisů, nový účet do vybraných společností, penzijko pak prostřednictvím fondů. U obou produktů vám může přispívat na stáří i váš zaměstnavatel a ukončit, tedy vybrat úspory, je můžete v obou případech v 60 letech (za předpokladu, že jste aktivně spořili alespoň pět let).

Co už ale umí jenom penzijko, je navýšit uložené peníze (přesáhnou-li v daný měsíc 300 Kč) o státní příspěvek. A to není zrovna zanedbatelná položka. Budete-li spořit po dobu 35 let dnes obvyklou částku 1 000 korun, naspoříte ze svého celkem 420 tisíc a stát vám dalších více než 96 tisíc Kč, tedy zhruba čtvrtinu těchto peněz, zdarma přispěje.

V souhrnu tento více než půlmilion korun, tvořený vašimi tisícovými měsíčními vklady a téměř stem tisíc korun státního příspěvku, představuje základ pro zhodnocení. To u nového penzijka (DPS – doplňkové penzijní spoření) s průměrnými 5 % ročně znamená, že se vklad téměř ztrojnásobí a do penze nastupujete s celkem 1,36 milionu korun navíc.

Oproti tomu „se státním příspěvkem se pro účet dlouhodobých investic nepočítá“, jak uvedl na dotaz Peak.cz Šimon Blecha z tiskového oddělení Ministerstva financí.

Státní příspěvek přitom při tvorbě finančního polštáře na stáří hraje nemalou roli a je otázka, zda budou investice prostřednictvím účtu dlouhodobých investic takových výnosů dosahovat právě bez bonusu ve formě státních příspěvků. Zmíněného 1,36 milionu korun navíc k vašemu státnímu starobnímu důchodu při desetileté pravidelné měsíční výplatě znamená, že k důchodu od státu, který je aktuálně cca 15 tisíc korun, dostanete dalších více než 11 tisíc – takže si jej téměř zdvojnásobíte.

Pokud by někdo čekal, že nový ÚDI bude zvýhodněn alespoň daňově, byl by zklamán. Od 1. ledna 2022, kdy má vstoupit v platnost novela zákona o kapitálovém trhu, se totiž oběma produktům, tedy ÚDI i penzijku, strop daňově zvýhodněných příspěvků odčitatelných od základu daně nastaví shodně na 48 tisíc Kč ročně. Současně také limit 50 tisíc korun daňově podporovaných příspěvků od zaměstnavatele půjde využít pro oba produkty.

K novému produktu ÚDI se vyjádřil i Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR: „Výhoda účtu dlouhodobých investic má být podle vlády v tom, že zavede možnost investovat do aktiv s potenciálem vyššího zhodnocení. To ale prostřednictvím dynamických fondů již osm let nabízí doplňkové penzijní spoření. Proto se s ním na důchod velmi dobře zajišťuje téměř půldruhého milionu Čechů.

další články